POŚCIEL JAK MARZENIE

Zakup pościeli może się wydawać łatwą rzeczą. Podczas oglądania wielu kolorowych i pięknych kompletów pościeli sprawa wydaje się niezwykle łatwa. Ale czy tak jest naprawdę? Czy w wyborze pościeli powinniśmy się kierować jedynie jej wyglądem? 

Wygląd jest ważny, ale... 

Pościel to ozdoba naszej sypialni, element, bez którego nie wyobrażamy sobie oglądania żadnego łóżka, ale funkcja dekoracyjna pościeli choć na pierwszy rzut oka ważna ustępuje miejsca funkcji ochronnej. 

Tak naprawdę komplet pościeli ma chronić nas oraz naszą kołdrę i poduszkę.

Nas, ponieważ na pościeli zbiera się znaczna ilość zanieczyszczeń, kurzu i potu, a jak wiadomo w takich warunkach łatwo namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze. Pościel powinna być często zmieniana i prana w odpowiednich środkach piorących dostosowanych do tkaniny, z której została wykonana. Częste pranie pościeli pozwoli nam na zachowanie maksymalnej higieny naszego snu, zdrowej i pięknej skóry oraz ochroni nasz organizm przed roztoczami kurzu domowego tak niebezpiecznymi zwłaszcza dla alergików. 

Naszą kołdrę i poduszkę ponieważ jest barierą dla przenikania zanieczyszczeń wgłąb wypełnienia, a tym samym pozwala na dłuższe zachowanie ich higieny oraz ładnego wyglądu. Zapobiega również przetarciom tkaniny poszycia kołdry i poduszki, a tym samym znacznie przedłuża ich żywotność. 

... zastanówmy się nad materiałem. 

W obecnej chwili na rynku dostępne jest wiele różnych materiałów wykorzystywanych do produkcji pościeli. Niestety nie wszystkie mają takie same właściwości oraz jakość. Oczywiście wybór pościeli zależy w głównej mierze od zasobności portfela, jednak warto się zastanowić, czy nie dołożyć kilku złotych do naszego budżetu na zakup bielizny pościelowej. 

Z jakimi materiałami pościelowymi najczęściej spotykamy się na polskim rynku? Oto kilka z nich. 

Mikrowłókno - jeden z najtańszych materiałów pościelowych inaczej nazywany mikrofibrą - w całości wykonany z poliestru, co za tym idzie w dotyku pościel będzie raczej śliska, słabiej oddychającą i słabiej chłonąca wilgoć. Zalety pościeli z mikrowłókna to na pewno cena oraz ogromna ilość wzorów do wyboru. 

Polycotton - mieszanka bawełny i poliestru w różnych proporcjach (warto zwrócić uwagę na skład materiału podczas zakupu pościeli, te z większą zawartością bawełny będą znacznie lepsze w użytkowaniu). Zaletą na pewno jest niższa cena w porównaniu z bawełną oraz cześć cech, które posiada bawełna. 

Tkaniny bawełniane - bardzo popularne w produkcji pościeli, oddychające, dobrze chłonące wilgoć o wielu wspaniałych modnych wzorach, zapobiegają przegrzewaniu się podczas snu. Tkaniny bawełniane możemy podzielić na 

  • adamaszek - materiał tkany w specjalny sposób, dzięki, któremu uzyskuje się efekt naprzemiennego wzoru błysku i matu, bardzo wytrzymały, idealny do użytku w hotelach, szpitalach czy pensjonatach. 
  • satyna bawełniana - tkanina dość gęsta, gładka w dotyku i trwała, nie powoduje podrażnień podczas snu, a mnogość wzorów i kolorów daje ogromny wybór pięknego kompletu pościeli.
  • bawełna o splocie płóciennym - nieco mniej efektowna od satyny, nieco twardsza, a splot nieco mniej gęsty, daje ogromne możliwości szczególnie ze względu na swoją przystępną cenę. 
  • flanela bawełniana - materiał miękki, bardzo delikatny w dotyku, dość ciepły, wykorzystywany raczej do kompletów pościeli zimowej, oddychający. 

Podczas wyboru pościeli warto kierować się kwestią jej funkcjonalności, zawsze należy pamiętać, ze będziemy pod nią spędzać kilka godzin w ciągu dnia i z tego powodu powinna być ona przyjazna dla naszego ciała.

A co z certyfikatami?

Obecnie niemal standardem w produkcji pościeli jest posiadanie przez producentów certyfikatu Oeko-tex Standard 100. Co ten certyfikat oznacza? Oznacz on jedynie, że tkanina nie jest niebezpieczna w użytkowaniu, a co za tym idzie można ją bezpiecznie stosować w użytku domowym. Należy jednak pamiętać, że fakt posiadania certyfikatu nie zmienia właściwości tkaniny używanej do produkcji pościeli - innymi słowy mikrowłókno z certyfikatem pozostaje mikrowłóknem, natomiast bawełna bez certyfikatu nadal pozostaje bawełną. Niemniej jednak Certyfikaty zawsze dobrze świadczą o producencie bielizny pościelowej. 

Czyli jaka pościel będzie najlepsza?

Zdecydowanie pościel bawełniana będzie najlepszym wyborem - oddychająca, delikatna, naturalna i w przystępnej cenie, dająca możliwość dobrania wzoru idealnie skomponowanego z naszą sypialnią!